top of page

Tlenoterapia hiperbaryczna to metoda, która dostarcza tlen do wszystkich organów i tkanek naszego organizmu. Połączone zostają : wysoka zawartość tlenu(ok90%) w komorze oraz wyższe od atmosferycznego ciśnienie. Podwyższone ciśnienie powoduje, że tlen zyskuje zdolność przenikania przez tkanki i dociera nawet do zupełnie nieukrwionych rejonów organizmu (tzw. ognisk niedokrwiennych).

Wzrasta jednocześnie stężenie tlenu w osoczu, płynie mózgowo-rdzeniowym oraz limfie.
Tlenoterapię  wykorzystuje się w usprawnienie procesów fizjologicznych organizmu, takich jak regeneracja tkanek, gojenie się ran, tworzenie krążeń obocznych, niwelowanie stanów zapalnych i infekcji. Po przebytej serii zabiegów organizm zwiększa 8-krotnie produkcji komórek macierzystych. Komórki macierzyste coraz częściej używa się do leczenia schorzeń onkologicznych, hematologicznych oraz w medycynie regeneracyjnej, a także w celu spowolnienia procesów starzenia.
Bez względu na nowe zastosowania terapii tlenem od dawna wiadomo, że niedotlenione komórki są przyczyną uszkodzenia tkanek, zaburzają krążenie krwi, powodują przerzedzanie włosów, osłabiają pamięć i przyczyniają się do przyspieszenia procesu starzenia organizmu. Tlenoterapia hiperbaryczna działa hamująco na te procesy, poprawiając odżywienie i odnowę wszystkich komórek organizmu.
Tlenoterapia hiperbaryczna to nowoczesna i bezpieczna metoda odnowy organizmu, która  od lat zyskuje coraz większą popularność w ogólnej profilaktyce zdrowotnej oraz rekonwalescencji. 

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej

 

Wspomaga regenerację i podnosi wydolność u sportowców

Wywiera korzystny wpływ na regenerację tkanki kostnej i mięśni szkieletowych oraz na procesy metaboliczne. W efekcie sportowcy są w stanie wykonać cięższe jednostki treningowe, w większej częstotliwości, więc osiągają lepsze wyniki i szybciej wracają do formy po kontuzji.

Pomaga w leczeniu kontuzji

Ośmiokrotnie zwiększa liczbę komórek macierzystych, a wysokie stężenie tlenu sprzyja szybszej regeneracji i przyspiesza wzrost kości.

Wspomaga rehabilitację kardiologiczną
Wspomaga pracę zdrowego serca i może być bardzo pomocna w terapii uszkodzeń tego organu – zapobiega zawałom mięśnia sercowego, uelastycznia ścianki żył i zwiększa dopływ tlenu do serca.

Pomaga w leczeniu cukrzycy i miażdżycy

Stosowana regularnie u pacjentów z cukrzycą lub miażdżycą, wspomaga prowadzone równolegle leczenie chirurgiczne i antybiotykoterapię, zmniejszając ryzyko powikłań wielu przewlekłych chorób.. Świetne rezultaty osiągają pacjenci ze "stopą cukrzycową"

Niweluje powikłania po zabiegach chirurgicznych
Przyspiesza gojenie, stymuluje wzrost oraz podział komórek macierzystych i skraca czas rekonwalescencji. Poprawia ukrwienie w uszkodzonej tkance i zwalcza infekcje, które mogą powstać w wyniku komplikacji po operacjach.

Stanowi naturalną metodę utrzymania zdrowej cery/skóry
Przyspiesza wydalanie toksyn, poprawia metabolizm i wspomaga regenerację nabłonka. Dzięki dotlenieniu wszystkim tkanek redukowane są stany zapalne, co może być pomocne w walce ze zmianami skórnymi, takimi jak trądzik.

Pomaga w leczeniu cukrzycy i miażdżycy
Stosowana regularnie u pacjentów z cukrzycą lub miażdżycą, wspomaga prowadzone równolegle leczenie chirurgiczne i antybiotykoterapię, zmniejszając ryzyko powikłań wielu przewlekłych chorób.

Zmniejsza bóle migrenowe
Poprawia się przepływ krwi w mózgu przyczyniając się do dotlenienia tkanki mózgowej oraz obkurczenia naczyń krwionośnych. Pozytywny efekt działania terapii można zaobserwować

 

Autyzm

Tlenoterapia hiperbaryczna powoduje dotlenienie tkanek mózgu, pobudzenie do pracy uśpionych komórek mózgowych oraz tworzenie się nowych, już po kilkunastu minutach.

 

Borelioza

Badania zespołu dr Williama Fife'a opublikowane w 1998 r.,  udowadniają skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w walce z boreliozą. Zespół zaobserwował szybkie i pozytywne skutki nawet u osób, u których antybiotykoterapia nie przyniosła rezultatów - nastąpiła poprawa u prawie 90 % badanych. 

Borrelia nie jest tlenolubną bakterią i prężne regularne dostarczanie tlenu w terapii HBOT pozwoli na wybicie licznych jej krętek. Tlenoterapia hiperbaryczna zaopatruje tkanki w tlen, które są permanentnie niedotlenione w warunkach normalnego ciśnienia, w związku z tym bytujące w tych tkankach krętki borreli po prostu umierają.

COVID-19

Covid-19 jako choroba, która przede wszystkim atakuje układ oddechowy, zmniejsza wydolność płuc i powoduje problemy z oddychaniem. Wielu chorych nie jest w stanie samodzielnie oddychać, dlatego też muszą być wspomagani przez specjalistyczne sprzęty, czyli respiratory. Terapia tlenem po przebytej chorobie wywołanej przez koronawirusa niesie za sobą wiele korzyści, takich jak:

  • poprawa wydolności płuc, a przy tym zniwelowanie problemów z oddychaniem,

  • poprawa funkcjonowania układu krążenia poprzez dotlenienie komórek,

  • zmniejszenie napadów duszności,

  • wzmocnienie mięśni aspiracyjnych,

 

KOMORA HIPERBARYCZNA

Pojedyncze wejście.png
bottom of page